Masaj Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Masaj hizmetleri günümüzde yoğun talep görmektedir. Bunun nedenlerinin başında gündelik hayatın yoğun temposu gelmektedir. Buna bağlı olarak fiziksel faaliyetlere bağlı olarak kişinin vücudunda bir takım problemler meydana gelebilir. Kas, eklem ağrıları, duruş bozuklukları ve hatta psikolojik olarak gergin hissetme durumları görülebilir.

Kişiler bu tip fiziksel problemlerini gidermek amacıyla masaj salonlarına ya da otellerin SPA bölümlerine başvurur. Artan istihdam alanları sağlaması nedeniyle masaj konusunda uzmanlık veren eğitim kurumları bulunmaktadır. Yoğun talep, meslek edinmek isteyen kişilerin kariyer yapmalarına olanak vermekte ve masaj konusunda ciddi bir meslek bilinci oluşmasına katkı sağlamaktadır. 

Masaj insan anatomisine bağlı olarak uzak doğu kökenli bir tedavi yöntemidir. Doğru fiziksel noktalar üzerinde doğru teknikler ile kişinin problemi giderilebilir. Fakat doğru teknikler uygulanmadığı takdirde kişinin problemi geçmek yerine artabilir. Bu yüzden insan anatomisinin tüm ayrıntıları ile bilinmesi uzmanlık için en önemli adımdır. Masaj kurslarında temel amaç her şeyden önce masajın doğasının kursiyerlere aktarılması olmalıdır. İnsan vücudu üzerindeki belirli noktalara yapılan baskı kas sistemi dışında, metabolizma ve sinir sistemine etki edebilmektedir. 

El becerisi ve alışkanlığı kazandırılması yönünde verilen uygulamalı eğitimlerin verimliliği uzman tarafından gözlemlenmeli ve birebir anlatımlarla insan vücudu üzerinde gösterilmelidir. Bu şekilde kişiler en iyi şekilde eğitimleri alımlar ve uygular. Kişinin eli alışkanlık ile ağır ya da hafif olabilir. Bunun fark edilebilmesi sonucunda belirlenen masaj tekniğine uygun olarak kişinin bu alışkanlığı değiştirilebilmelidir. 

Duruş bozuklukları gibi ciddi sorunlarda masaj uzmanları kemikleri hareket ettirerek mevcut problemi düzeltmeye çalışır. Belirli bir uzmanlık ve tecrübe kazanılmadan yapılmaması gereken bu ciddi yöntemler için belirli bir temel gerektiği unutulmamalıdır. Sadece gözlem yolu ile değil kemik ve kas dokusunun kursiyer tarafından birebir olarak keşfedilmesi masaj uzmanları için gereklidir. 

Masaj kursu seçerken her şeyden önce insan sağlığını temel alan bir kurs tercih edilmelidir. Masaj uzmanlığında amaç mevcut fiziksel problemlerin ve bundan kaynaklı ruhsal gerginliklerin tespiti en ince detayına kadar öğrenilmelidir. Sertifika imkanı olan bir masaj kursu da kursiyerin meslek kazanımına ciddi bir değer yükler.