Hizmet sektöründe uzmanlık bilgisine verilen önemin artmasıyla günümüzde oldukça popüler mesleklerden biri olan estetisyenlik ya da güzellik uzmanlığı için de uzmanlık bilgi ve becerisi daha titizlikle irdelenir olmuştur. Sektörde giderek artan güzellik kuruluşları müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet açısından en iyi olan estestisyeni aramakta ve buna göre belirli kriterler belirlemektedir. 

Kurslar ve ilgili eğitim kurumları estestisyenlik için belirli öğrenim programları oluşturmakta ve bunlar üzerinden sektöre yeni iş gücü kazanımı sağlamaktadır. Kurs seçimi kişinin mesleki hayatındaki bilgi ve becerileri kazanmasında temel rol oynar. İyi bir kurs demek, kariyer hayatında başarı demektir. 

Öncelikli olarak kurs seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey sektördeki yeridir. Kaç yıldır bu işin içerisinde ve kaç kişiyi meslek sahibi yaptığı, bu konuda ne kadar referans olduğunu bilmeniz kurs seçiminde oldukça işinize yarayacaktır. Bir yandan devletin imkan sağladığı istihdam alanlarından faydalanabilmek için devletle iş birliği olup olmadığına bakılmalıdır. Devlet destekli kurslar ve devlet onaylı sertifikalar iş yaşamında sizi bir adım öteye taşıyabilir. Devlet destekli kurslar genellikle kursiyerin başarılı bir şekilde kursu bitirmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sertifika ile kişinin uzmanlığını belgelerler. Görev ve sorumluluk bilinci ile hareket eden kurslar kursiyerlerin eksiklerini fark ederek bu alanlarda onlara daha fazla eğitim verirler. Burada kişilerin bilgi ve beceri düzeyleri değiştiği için tüm ders programları kişinin ihtiyacına göre ayarlanabilir olmalıdır. Böylece kişi zamandan kazanarak eksik olduğu tüm konular hakkında en iyi şekilde bilgi edinebilir. Güzellik ve estetik sektöründeki yenilikleri takip etmek ve bu yenilikleri kursiyerlere öğretip, benimsetmek çağdaş eğitimin gerekliliklerindendir. Program içeriklerindeki dersler ile bugün estetisyenlik başvurusu yaptığınız kuruluşların beklentileri karşılanabilir mi ve hatta kursun size daha fazla bir şey katıp katmadığına bakmak önemli bir ayrıntıdır. Estetisyen olmak için gerekli şartların iş verenler tarafından nasıl tanımlandığına da bakılması gerekmektedir. Ayrıntılı ve uygulamalı programlar yanında kişiye staj deneyimi sunan kurslar estetisyenlik gibi tamamen uygulamaya bağlı işler için oldukça yararlı olmaktadır. Kişi böylece önceden tüm ciltleri görüp tanıyabilir ve becerilerini daha fazla geliştirme imkanı sağlayabilir. 

Estetisyenlik ya da diğer bir adıyla güzellik uzmanlığı kursu gibi kurslarda , ders verilen ortamın fiziksel koşulları da incelenmelidir. Estetisyen yetiştiren bir kuruluşun ne gibi imkanları var? Hangi ürünleri kullanıyorlar? Yenilenen teknolojiye ayak uyduruyorlar mı? Gibi sorular estetisyenlik arayanlar için sorması gereken soruların başında gelir. Çünkü estetisyenlik/ güzellik uzmanlığı kurslarında verilen eğitimlerde teorik eğitim ile birlikte uygulamalı eğitimler çok önemlidir. Mezun olduktan sonra iş hayatına atılacak güzellik uzmanları için kurs öğrenimi sırasında pratik yapmak, işe girdiği an rakiplerine karşı onu bir adım öne taşıyacaktır. 

Estetisyenlik / Güzellik uzmanlığı kursu ararken gireceğiniz kursta staj imkanının olup olmaması da oldukça önemlidir. Pratik yapma konusunda henüz pek tecrübesi olmayan estetisyen adayları staj imkanı olan bir kursta eğitim görmesi onu işin pratik ve uygulama kısmında sektöre çabuk alışmasını sağlayacaklardır. 

Sonuç olarak estetisyenlik / güzellik uzmanlığı gibi bilgi birikimi, tecrübe ve pratik gerektiren işlere adım atmak için iyi bir araştırma yapıp güvenilen kuruluşlara kayıt yaptırmanız gerekmektedir.