Pratik bir cilt bakımı herkes için kolaylık sağladığı kadar alışkanlık haline döndüğü zaman günlük hayatta kişiyi çok fazla uğraştırmadan sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlar.  Bu bakımdan evde uygulanabilecek temel bir cilt bakımı aslında gereksinim olmaktadır.

Evde uygulanacak cilt bakımı için en önemli şey kişinin cildini çok iyi tanıyor olmasıdır. Kişi cildini ne kadar iyi tanıyorsa cildindeki problem ve eksikliklere o kadar uygun tedavi uygular ve daha olumlu sonuçlar elde eder. Hassas cilde sahip kişilerin bilgisi dışında kullanabilecekleri asitli tonikler ciltlerini tahriş edebilirken, yağlı cilde sahip kişiler de yanlış nemlendiriciler ile ciltlerindeki sebumu daha da arttırabilir. Eğer önceden bir uzmana danışıp cilt analizi yaptırdıysanız bu sizin için daha sağlıklı sonuçlar doğurabilir. 

Cildiniz hakkında gerekli bilgiyi edindikten sonra ilk adımda cildin temizlenmesi gerekir. Böylece daha sonra yapılacak işlemler için cilt dokusu hazır hale getirilir. Cildinize uygun doğru temizleme jeli ile hafifçe parmak uçlarınızla cildinizi kir, makyaj ve fazla yağdan temizleyebilirsiniz. Ne çok sıcak ne de çok soğuk su ile cildinizi yıkamamaya özen gösterin. 

Temizlenen cildi derinlemesine bir arındırma için size uygun peeling solüsyonları ile yaklaşık 1 dakika boyunca yine parmak uçlarınızda oval hareketlerle cildinize masaj yapabilirsiniz. Cildinizdeki kan dolaşımının artmasından dolayı kolajen üretimi tetiklenirken gözeneklerin temizlenmesini sağlanır.

Peeling işlemi ile temizlenen gözenekler için dilerseniz buhar uygulaması yapabilir ve inatçı siyah noktalarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yüzün yumuşamasını sağladığı ve gözenekleri açtığı için cilt tonik işlemi için hazırlanmış olur.

Bir sonraki adımda ise bir pamuk yardımı ile yüze tonik uygulanır. Buradaki temel amaç gözeneklerin derinlemesine temizlenmesi ve eğer gerekliyse sıkılaştırılmasıdır. Siyah nokta ve akne problemlerini önlemek için tonik önemli bir adımdır. Buhar işlemi ile açılan gözenekler cildinize uygun toniği daha iyi emer ve cilt bakımının daha faydalı olmasını sağlar.

Tonik işleminden sonra cildinizin ihtiyacı olan bir maskeyi 15-20 dakika yüzünüze bekletebilirsiniz. Bu süre boyunca cilt maskeyi iyice emer ve cildinizin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. 

Cilt bakımı uygulamalarının olmazsa olmazı cilt tipine göre uygun bir nemlendirici hem gün boyu cildinize ihtiyacı olanı verir hem de cildin üst tabakasında bariyer oluşturarak cilde nüfuz edebilecek kir, toz gibi dış etkenlerden korur. Ayrıca güneş koruyuculu bir nemlendirici tercih etmeniz yüz lekelenmelerinin önüne geçmenizi sağlar. 

Evde cilt bakımı yaparken olumlu sonuçlar almak için isterseniz bir uzmana danışabilir ve size en uygun bakım yöntemleri için bilgi alabilirsiniz.  Her cildin yapısının ve ihtiyacının farklı olduğu unutulmamalıdır.