Bir kadının en önemli, en güzel dönemlerinden olan hamilelikte cildimizin bakımı önemlidir. Önümüzde uzun bir dokuz ay var. Bunu takip eden loğusalık dönemi.

Hamilelikte pratik bir cilt bakımı herkes için kolaylık sağladığı kadar alışkanlık haline döndüğü zaman günlük hayatta kişiyi çok fazla uğraştırmadan sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlar. Bu bakımdan evde uygulanabilecek temel bir cilt bakımı aslında gereksinim olmaktadır.

Evde uygulanacak cilt bakımı için en önemli şey kişinin cildini çok iyi tanıyor olmasıdır. Kişi cildini ne kadar iyi tanıyorsa cildindeki problem ve eksikliklere o kadar uygun tedavi uygular ve daha olumlu sonuçlar elde eder. Hassas cilde sahip kişilerin bilgisi dışında kullanabilecekleri asitli tonikler ciltlerini tahriş edebilirken, yağlı cilde sahip kişiler de yanlış nemlendiriciler ile ciltlerindeki sebumu daha da arttırabilir. Eğer önceden bir uzmana danışıp cilt analizi yaptırdıysanız bu sizin için daha sağlıklı sonuçlar doğurabilir.

Eğer; hamile kalmadan da deri hastalıklarından birine sahipsek (sedef, mantar, kontakt dermatit ) bu sürece girmeden önce uzman bir hekimle görüşüp hastalığımızla ilgili önlemleri almalıyız. Bazen bu dönem de bu tür hastalıklarda artış yaşanabilir.

Hamilelik döneminde vücudumuzdaki tüm sistemler değiştiği gibi, hormonlarımızın üretiminde de artış olacaktır.progesteron hormonun aktif oluşu cildimizi daha da yağlandıracaktır. Onun için bu dönemde temizleme önemlidir. İçinde pareben içermeyen kimyasal boya ve koku maddeleri bulunmayan bir gel imdadımıza yetişecektir. Sabah-akşam temizleme yeterlidir.

Temizleme den sonra içeriğinde pareben, fitilat, retinol, soya özleri barındırmayan kokusuz, parfümsüz nemlendiriciler kullanmak cildimizin nemini korumada bize yardım edecektir.

En dikkat etmemiz gereken şeylerin en başında değişen hormonlarımızdan dolayı maske tipi lekelenme yani melasmaya karşı derimizi fiziksel koruma faktörleriyle (içinde saf titanyum dioksit olanlar) korumaktır. 3-4 saatte bir tekrarlama önemlidir.