Araştırmalara göre bir insan karşısındaki insan hakkında 3 saniye içerisinde kendi izlenimlerinden yola çıkarak yargılara varabiliyor ve bu yargılar (yanlış olsa dahi) daha sonraki zamanlarda kolayca değişmiyorlar. İş görüşmelerinde sınırlı bir zamanda kişinin tanımadığı insanlar karşısında kendini anlatması kolay değildir. Bu yüzden iş görüşmelerinde olabildiğince dikkatli davranmak gerekmektedir.

Beden Dilinizi Doğru Kullanın

Gülümsemek bulaşıcıdır. Yaydığınız pozitif enerji ile insanların dikkatlerini daha çekebilir ve onların da kendilerini rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.  Güven verici bir gülümseme etkili bir ikna yoludur aynı zamanda. Sinirli veya mutsuz bir çalışanın verimi iş vereni sorgulamaya yöneltebilir. Dik durmak güçlü ve dinamik bir karakterin göstergesi sayılmaktadır. Bacak bacak üstüne atmak özgüven ile bağdaştırılsa da iş görüşmelerinde bu hoş karşılanmaz ve bir cüretkarlık olarak görülür. El ve kol hareketlerinin ölçüsü konuşma vurgularınız ile paralel olmalıdır. Fazla jest ve mimik yapmak kişilerin dikkatini konuşmacının söylediklerinden çok hareketlerine yöneltir ve asıl konudan uzaklaştırır. 

Hazırlıklı Olun

İş görüşmelerinden önce biraz deneme yapmak hem sizi rahatlatacaktır hem de olası kritik durumlara karşı tedbirli olmanızı sağlayacaktır. Bu durumlar öncelikle zamana bağlıdır. Görüşmenin yapılacağı yere geç kalmamak için planlı olmak şart. Bunun için hiç bilmediğiniz bir adres için yola çıkacaksanız toplu taşıma araçlarının saat ve duraklarını iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Diğer olası kritik durumlar için iş yeri hakkında ön bilgi edinebilir ve başvurduğunuz pozisyona bağlı olarak size sorulacak olası tüm sorular için cevaplarınızı hazırlayabilir hatta not alabilirsiniz. 

Stres Yönetimini Öğrenin

İş görüşmelerinde biraz stres güdüleyici bir etken olsa da stresin miktarı arttıkça hata yapma riskiniz ve olduğunuzdan farklı görünmeniz kaçınılmaz olacaktır. Strese bağlı olarak bildiklerinizi unutabilir, dil sürçmeleri yaşayabilir ve vücudunuzu istemsiz olarak hareket ettirebilirsiniz. Ayrıca stresten ağzınızın kuruması demek iyi bir konuşma ortaya koyamayacaksınız demektir. Bu yüzden öncelikle hiç stres yapmamaya değil bu stresi doğru şekilde yönetmeye çalışmalısınız. Tüm kötü sonuçları düşünmek belki de olabilecek tüm kötü şeyler için önceden hazırlık sağlar. Soğuk kanlılığın iş hayatında bir gereklilik olduğu ve bu iş görüşmesinin sizin için bir “son” olmadığını sürekli kendinize hatırlatarak stres yönetimine başlayabilirsiniz. 

Giyiminize Özen Gösterin

Başvurulan pozisyona ve sektöre uygun olarak sunulan bir görünüm sizin doğru aday olduğunuzun göstergelerinden biridir. Temiz olmalı, ağır parfümlerden abartılı makyaj, saç, sakal ve bıyık görüntüsü oluşturabilecek tarzlardan kaçınmalısınız. 

Net Olun

Kim olduğunuzu ve ne istediğinizi bilerek mi bu işe başvuruyorsunuz? Bu pozisyon için doğru kişi olduğunuzu düşünüyor musunuz? Beklentileriniz neler? Bu gibi soruların yanıtlarını iş görüşmelerinden önce mutlaka net olarak başkalarından önce kendinize ifade edebilmeniz gerekiyor. Kararsızlık sizi bir sonuca vardırmayacağı gibi iş görüşmelerinde net ifadeler kullanmamanız  iş verenlerin kafasında soru işareti yaratabilmektedir.