Kişinin cilt kalitesini arttırmak ve mevcut cilt problemlerini düzenlemek açısından kişiye uygun düzenli bir cilt bakımı kişinin cildinde zamanla fark edilebilir olumlu sonuçlar yaratır. Uzman kişiler tarafından özel dermokozmetik ürünlerle yapılan bu bakımlara medikal cilt bakımı denir.

Düzenli aralıklarla yapılan doğru medikal cilt bakımı ilerleyen yaşlarda dahi cildin daha gergin ve daha sağlıklı gözükmesini sağlar. Medikal cilt bakımının uzmanlar tarafından yapılmasının sebebi öncelikle bilimsel bilgilere dayanarak kişinin cildini analiz etmelerine ve buna uygun bir medikal cilt bakımı uygulaması oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

Uzman kişinin cildini analiz ettikten sonra cildin ihtiyacı olan dermokozmetik ürünler ile temizleme, peeling, buhar, radyofrekans, tonik, maske ve nemlendiriciler ile cilt yoğun olarak ortalama 1 saat boyunca arındırılır ve ihtiyacı olan neme kavuşur. Evde uygulanan cilt bakımlarının aksine medikal cilt bakımı sonuç bakımından daha memnun edici olabilmektedir. Cilt bakımı kişinin cildini bakteri, kir ve makyaj artığından arındırırken medikal cilt bakımları yoğun bir besleyici işlem görür. Bu yoğunluğa bağlı olarak çok fazla uygulama yapılması ciltte ters tepki yaratarak olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Her kişide farklı uygulama aralıkları olabileceği için medikal cilt bakımı için uzman tarafından belirlenen zamana uyulmalıdır. Düzenli medikal cilt bakımı kişinin cildindeki problemlerin azalmasını ve zamanla yok olmasını sağlar. Uzun vadeli olarak daha sağlıklı ve canlı bir görünüm yaratarak kişiyi mutlu eder.

Günümüzde sağlıklı bir cilde sahip giderek daha fazla önem verilen bir konu olmaktadır. Bu yüzden yalnızca kadınlar değil erkekler de düzenli medikal cilt bakımları ile kişisel bakımlarını yaptırarak, sağlıklı bir cilde sahip olmaktadır. Kadın-erkek fark etmeksizin yapılabilen medikal cilt bakımı düzenli aralıklarla kan dolaşımını hızlandırdığı için cildin yaşlanması geciktirilir. Özellikle her cildin neme ihtiyacı olduğu düşünülürse bunun bir uzman tarafından belirli aralıklara usulüne uygun uygulanması da oldukça önemlidir. 

Kişilerin cildindeki mevcut leke, akne, skar gibi problemleri çözmede destekleyici bir uygulama olan medikal cilt bakımı, cilt yenileme işlemlerinin yanında gerekli görülmektedir. Bu yüzden tedavi amaçlı ya da tedavi amacı olmadan düzenli bir medikal cilt bakımı uzmanın belirlediği rutine göre ortalama 1 ay sürelerle yapılmaktadır. Cilt bu süre içerisinde dinlenir ve yapılan bakımlarla kendini yenilenmesi için zaman verilir.